Τρίτη 28 Δεκεμβρίου 2010

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΤΣΕΛΣΙ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ 1

Με ένα εκρηκτικό δίλεπτο (51-53’) στο οποίο πέτυχε δύο τέρματα, σφράγισε τη νίκη της στο ντέρμπι του Λονδίνου η Άρσεναλ.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 3-1 επί της Τσέλσι και πέρασαν δεύτεροι στη βαθμολογία......
της Πρέμιερ Λιγκ μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι. Πρώτοι παραμένουν πάντα οι «κόκκινοι διάβολοι» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η αναμέτρηση είχε δύο πρόσωπα. Το πρώτο ήταν μάλλον ανιαρό με το ενδιαφέρον να εστιάζεται απλά στο τέρμα της Άρσεναλ στο 44ο λεπτό με τον Σονγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αντίθετα, οι δύο ομάδες… θυμήθηκαν ότι είναιαγγλικές και έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο.

Η Άρσεναλ έκανε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο β’ ημίχρονο και με δύο τέρματα σε δύο λεπτά (51’ και 53’ με τους Φάμπρεγκας και Γουόλκοτ αντίστοιχα) βρέθηκε να έχει αέρα 3 τερμάτων μόλις 8 λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης.

Η Τσέλσι, όμως, δεν έδειξε να το βάζει κάτω. Αντέδρασε γρήγορα και αφού μείωσε στο 58’ με τον Ιβάνοβιτς, προσπάθησε να βγει μπροστά και να κυνηγήσει την ανατροπή.

Στο τελευταίο ημίωρο παίχθηκε ωραίο και ανοικτό ποδόσφαιρο, καμία ωστόσο ομάδα δεν κατάφερε να σημειώσει άλλο τέρμα και οι «κανονιέρηδες» έφυγαν νικητές από το γήπεδο με 3-1 στο «εορταστικό» ντέρμπι του Λονδίνου.